North District Boys Champion

North District Boys Championship – R.P.B.Bain Trophy

Year Name Club Venue
2017 J.Carpenter Forres Garmouth & Kingston
2016 C Scott The Nairn Strathpeffer
2015 T.Bell Forres Invergordon
2014 S.Scott The Nairn Takin
2013 R.Franssen Inverness Strathpeffer (4 holes in one)(R Franssen, M Schinkel, C Morrison & G Bethune)
2012 J.Whittet Muir of Ord Muir of Ord
2011 S.Burgess The Nairn Kinloss
2010 L.McAlpine Invergordon Alness
2009 J.Treasurer Inverness Thurso
2008 P.Ramsay Elgin Brora
2007 C.Gaittens Fortrose & Rosemarkie Strathpeffer
2006 F.Fotheringham The Nairn Boat of Garten
2005 S.Stables Elgin Muir of Ord
2004 M.Murray Brora Nairn Dunbar
2003 E.Polson Brora Brora
2002 R.C.Knox Nairn Dunbar Grantown on Spey
2001 D.Stewart Grantown-on-Spey Hopeman
2000 C.Mailley Royal Dornoch Tain
1999 B.Thomson Inverness Boat of Garten
1998 E.Mackenzie Muir of Ord Muir of Ord
1997 G.Thomson Moray Nairn Dunbar
1996 No Competition No Competition No Competition
1995 S.Barron Nairn Dunbar Nairn
1994 G.Thomson Moray Tain
1993 R.Beames Wick Newtonmore
1992 A.Junor Forres Inverness
1991 N.Birnie Forres Forres
1990 E.Forbes Grantown-on-Spey Fortrose & Rosemarkie
1989 M.Urquhart Inverness Muir of Ord
1988 S.Tomisson Nairn Strathpeffer Spa
1987 D.Mackenzie Elgin Tain
1986 G.Vivers Reay Nairn Dunbar
1985 F.McIntosh Inverness Inverness
1984 S.McIntosh Muir of Ord Muir of Ord
1983 G.Paterson Fortrose & Rosemarkie Fortrose & Rosemarkie
1982 M.H.Reid Forres Inverness
1981 J.G.Bochel Nairn Forres
1980 I.Murray Boat of Garten Muir of Ord
1979 I.Murray Boat of Garten Nairn
1978 J.S.D.Campbell Nairn Inverness
1977 J.S.D.Campbell Nairn Fortrose & Rosemarkie

Team Competition – Emslie’s Shield

Year Winners Runners Up Venue
2017 Nairn Nairn Dunbar Garmouth & Kingston
2016 Nairn Forres Strathpeffer
2015 Nairn Fort William Invergordon
2014 Inverness Reay Tain
2013 Inverness Nairn Strathpeffer (4 Holes in one, R Franssen, M Schinkel, G Morrison & G Bethune)
2012 Inverness Nairn Muir of Ord
2011 Nairn Inverness Kinloss
2010 Alness Nairn Alness
2009 Inverness Nairn Thurso
2008 Elgin Fortrose & Rosemarkie Brora
2007 Elgin Strathpeffer Strathpeffer
2006 Fortrose & Rosemarkie Elgin Boat of Garten
2005 Elgin Not Known Muir of Ord
2004 Inverness Not Known Nairn Dunbar
2003 Brora Inverness Brora
2002 Nairn Dunbar Strathpeffer Grantown on Spey
2001 Inverness Nairn Hopeman
2000 Brora Forres Tain
1999 Inverness Royal Dornoch Boat of Garten
1998 Moray Royal Dornoch Muir of Ord
1997 Moray Muir of Ord Nairn Dunbar
1996 No Competition No Competition No Competition
1995 Forres Muir of Ord Nairn
1994 Forres Not Known Tain
1993 Forres Not Known Newtonmore
1992 Forres Elgin Inverness
1991 Forres Elgin Forres
1990 Forres Fortrose & Rosemarkie Fortrose & Rosemarkie
1989 Inverness Fortrose & Rosemarkie Muir of Ord
1988 Muir of Ord Inverness Strathpeffer Spa
1987 Muir of Ord Inverness Tain
1986 Muir of Ord Elgin Nairn Dunbar
1985 Muir of Ord Inverness/Royal Dornoch Inverness
1984 Muir of Ord Inverness Muir of Ord
1983 Forres Fortrose/Muir of Ord Fortrose & Rosemarkie
1982 Nairn Forres Inverness
1981 Nairn Forres Forres
1980 Muir of Ord Nairn Muir of Ord